1 haftalık detoks programı

03 Ekim 2015 Cumartesi, 23:45

Sigara, alkol, dengesiz beslenme, hava kirliliği, stres, rafine ürünlerin tüketimi gibi pek çok neden vücudumuzdaki toksin seviyesinin artmasına, bu durum da kendimizi halsiz, yorgun ve rahatsız hissetmemize neden oluyor. Dolayısıyla daha dinç ve enerjik bir beden için vücudumuzdaki bu toksinlerden kurtulmamız şart.

Artık organik beslenmenin neredeyse mümkün olmaması ve hava kirliliği gibi etkenleri düşününce bu toksinler hayatımızın acı bir gerçeği gibi. Ancak aralıklarla yapılacak detokslarla bu toksinlerden belli ölçüde kurtulabilmek mümkün. Bu yüzden biz de sizlerle kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir haftalık detoks programını paylaşmak istedik.

Detoksun kelime anlamı, vücudu toksinlerden arındırmak. Detoksta amaç bir hafta boyunca vücudu tüm yüklerden arındırıp, kendisini yenilemesine fırsat tanımak. Ancak bu program, kanser, tansiyon, kalp ve ülser hastaları ile hamileler, emzirenler ve yoğun ilaç kullanmak durumunda olanların uyması problemlere neden olabileceği için önerilmez. Ayrıca bu programı bir haftadan uzun süre devam ettirmek de sakıncalı olabilir.

Bir haftalık detoks programı

Yasaklar: Şeker, beyaz un, rafine tuz, şarküteri ürünleri, işlenmiş etler, her türlü abur cubur ve rafine ürün, trans yağlar, margarin, ayçiçek yağı, kızartma yağı.

İzin verilenler: Bitki çayları, sızma zeytinyağı, az yağlı keçi sütü, kavrulmamış taze kuru yemiş, tam buğday ürünleri, meyve – sebze, yemeklere çok az miktarda himalaya tuzu.

Spor şart: Hiç spor yapmıyorsanız bile bu bir hafta boyunca en azından güne başlarken 20-25 dakikalık hareket son derece fayda sağlayacaktır.

Bol bol su: Gün içerisine yayarak bol bol su tüketmek oldukça önemli.

Güne başlarken: Uyanır uyanmaz 2 bardak ılık su içerisine 1’er çay kaşığı doğal bal katarak için. Az şekerli birkaç meyve, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 bardak yağsız doğal süt kahvaltı için yeterli olacaktır. Bunun yerine bazı günler yağsız doğal yoğurt ve bol yeşillik de yenebilir.

Ara öğün: Yarım avuç kavrulmamış çiğ badem, fındık veya cevizle birlikte 1 fincan bitki çayı. Ya da 1’er adet az şekerli meyve.

Öğle yemeği: Sebze çorbası ve zeytinyağlı bir yemek. Yemeklerin içerisinde az miktarda yağsız et de tüketebilirsiniz. Ayrıca 1 dilim organik tam buğday ekmeği de alınabilir. Çorbaya da mümkünse 1 çay kaşığı zerdeçal eklemek çok faydalı olacaktır.

Ara öğün: Bol salatalıklı cacık.

Akşam yemeği: Sebze çorbası veya zeytinyağlı yemek.

Yatmadan önce: Yatmadan önce dinlendirici etkisi olan bir bitki çayı oldukça fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Soru Cevap : Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde haplar ile zayıflanabilirmi?, zayıflama hapları ve zayıflama hapları nasıl kullanılmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.