Annelik ve Çalışma Hayatı

02 Mayıs 2014 Cuma, 12:33
Annelik ve Çalışma Hayatı

calismahayativeannelik

 

Dünyanın En Zor Mesleği Annelik!

Şüphesiz dünyanın en zor ve en güzel mesleği olarak adlandırılabilen annelik bazı hanım efendiler için oldukça yorucu bir hal almaktadır.Çünkü bebek sahibi olmuş ve de eş zamanlı olarak mesleki kariyerini devam ettirme arzusu içerisinde bulunan kişiler çok yoğun bir tempo ile günlük yaşantılarını sürdürmektedir.Pek çok kadının bu konuda ki görüşü hemen hemen aynı olmaktadır.Çünkü iyi bir eş mükemmel bir anne ve başarılı bir kariyer tablosunu oluşturmak elbette ki yüksek bir disiplin gerektirmektedir.

Çalışan Anneler ve Karşılaştıkları Psikolojik Sorunlar

Çalışan annelerin genellikle yedi ile sekiz yıl arasında ruhsal sağlık problemleri ile karşılaştıkları kanıtlanmış bir gerçek olarak bilinmektedir.Bazı çalışan kadınlar çocuklarını kreş gibi yerlere bırakarak iş çıkışında çocuğunu geri alarak evine dönmektedir.Ancak bu durum hem anne hem de çocuk üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler bırakabilmektedir.
Olumlu etkilerinden bahsedilecek olursa sadece çocuk üzerinde oluşabilecek sosyal yaşantı tecrübesi gösterilebilir.Olumsuz etkilerini saymak gerekir ise tahmin edildiği gibi çok fazla olduğu için sizler için en önemli olanlarını sizlerle paylaşalım. Anne üzerinde aşırı agresiflik ve psikolojik rahatsızlıklar gözlemlenebilmektedir.Diğer yandan ise çocuğun hissiyatı kötü duygular ile dolarak aile yaşantısından uzak kalma isteği ve sürekli olarak evden uzak kalma gibi istekler içerisinde olabildiği gözlemlenmektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek için en etkili olan yöntem elbette ki çocuğunuza yeterince vakit ayırmanız olacaktır. Bu durumun mümkün olmadığı zamanlarda ise lisansı olan bir aile ilişkileri uzmanı ile irtibata geçmeniz tarafımızdan önerilmektedir.Çalışan anneler üzerinde gözlemlenen diğer bir sorun ise gün boyu vücutları aktif olarak çalıştığı için oluşan bedensel rahatsızlıklar nedeni ile süt kesilmeleri gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir.

 

Bir Sonraki Makalemiz olan “Doğum Sonu Çatlaklar ve Tedavi Yöntemleri” Konusunu Okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Damak ve Dudak Düşmesi başlıklı makalemizde bebeklerde damak düşmesi, damak düşmesi ve dudak düşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.