Ara Öğün Alternatifleri

23 Mayıs 2014 Cuma, 22:06

Sağlıklı beslenmenin farkına vardığımızdan beri, bizim için en az ana öğünler önemli olan bir diğer şey de, ara öğünler oldu. Günde en az 2 ara öğün tüketerek, formunuzu koruyabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Aç kalınan diyetler size hiç bir şey kazandırmadığı gibi, tam tersine diyet bittiği andan itibaren verdiğiniz kiloları geri almaya başlarsınız. Ara öğünler ise ana öğünlerde daha büyük porsiyonlar yemenizi engeller. İşte en çok tercih edilen ara öğün alternatifleri…

  • Yoğurt-Tarçın

ara-ogun-alternatifleri

Tarçın, içerdiği doğal şeker ile kan şekerinizi düzenler ve tokluk hissi verir. Yoğurt da günlük kalsiyum alımınızı karşılamak için en doğru seçimlerden biri olacaktır. Bu ikiliyi, evde ya da işteyken de rahatlıkla ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

  • Çilek-Yulaf

ara-ogun-onerileri

Son yıllarda yulafın kıymetini daha bir anlar olduk. Yüksek lif içeriği ile oldukça besleyici bir tahıl olan yulaf, aynı zamanda tok tutma özelliğine de sahiptir. Lezzetli tadı ile şu sıcak günlerde tüketebileceğiniz en güzel meyvelerden biri olan çilek ve yanında yulaf, birlikte çok iyi bir ara öğün alternatifi olacak.

  • Kuruyemiş-Kuru meyve

ara-ogun-listesi

“Ara öğünde ne yenir?” diyorsanız, belki de en doğru seçim kuru meyve ve kuruyemişler olacak. Özellikle ceviz, badem ve fındık, hem lezzetli hem de yüksek besin değeri olan kuruyemişlerin başında geliyor. İşteyken karnınız acıktığında, çantanızdan bir avuç ceviz çıkarın ve yanında bir bardak yağsız süt ile birlikte tüketin.