Basenlerden Kurtulmanın Yolları

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 22:11

Türk kadınlarının vücutları ile ilgili belki de en büyük sorunu basenlerdir. Kimi zaman diyete başlar, hatta kilo da verirsiniz ama basenler sanki olduğu gibi durur ve sizi rahatsız etmeye devam eder. Bu durumda basenlerden kurtulmanın yollarını arayabilirsiniz. Türk mutfağı, börek, kek, pasta, pilav, makarna gibi karbonhidratlara sıkça yer verir. Bu karbonhidratlar da olduğu gibi basenlerde yağa dönüşür. Onlardan kurtulması da bir hayli zordur. Peki, basenlerdeki fazlalıklardan kurtulmak için ne yapmalı?

Egzersiz, basenlerden kurtulma yolundaki en önemli ve en temel adımdır. Yüzme, yürüyüş, koşu, tenis gibi sporları yaparak daha fit bir vücuda kavuşabilir, basenlerinizdeki yağları kalıcı olmaktan kurturabilirsiniz. Vücuttaki yağlardan, özellikle de basen bölgesindeki yağlardan kurtulmak için, “squat” adı verilen egzersizi kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyoruz. Son dönemde tüm dünyada oldukça popüler bir antrenman haline gelen squat, kalça ve basenlerdeki fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Gelelim beslenme programına… Kilo vermeye ve basenlerinizdeki fazlalıklardan kurtulmaya kararlıysanız, proteinlere ağırlık vermenizi tavsiye ediyoruz. Et, tavuk, balık gibi et ürünlerinin yanında, ayrıca kara buğday mercimek gibi gıdaları da tüketmeniz gerekiyor. Sebze ve meyveler, vücuttaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, beslenme programınızda yer alması gereken besinlerin başında geliyor. Sabahları yumurta yemeyi ve süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum kaynaklarını da içeren gıdaları da mutlaka tüketin.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Olmaya Hazırlanan Hanımlar İçin İpuçları! başlıklı makalemizde anne adayları, gebelik ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.