Bebeklerde Damak ve Dudak Düşmesi

Bebeklerde damak düşmesi halk arasında kullanılan bir terim olup doktorlar tarafından geçerliliği kabul edilmeyen bir durumdur.

05 Mayıs 2014 Pazartesi, 17:55

Bebekler’de Damak ve Dudak Düşmesi

Bebeklerde damak düşmesi halk arasında kullanılan bir terim olup doktorlar tarafından geçerliliği kabul edilmeyen bir durumdur.Yani tıbbi anlamda bir anlam ifade etmemektedir.Damak düşmesi yeni doğan bebeğin emzirme sırasında annenin göğsünü yeterince kavrayamaması buna bağlı olarak emdiği sırada ağzından sütü akıtması ve şapırdamaya benzer sesler çıkarması anlamına gelmektedir.Bu durum sonucunda bebek yeterince beslenemez ve zayıf kalır.Damak düşmesi meme başı şaşkınlığı olarak ta bilinen bir durumdur.Doktorlara göre bu durumun damak düşmesi gibi bir kavramla ilgisi yoktur.Bu durumun nedeni doktorlara göre bebeğin henüz emmeyi yeterince öğrenememiş olmasından kaynaklı bir durumdur.Ve bu durum bebeğin emmeyi öğrenmesi ile geçecek bir durumdur.

Eski dönemlerde birçok anne bebeğini büyütürken anne ve kayınvalidelerinin ve etraflarındaki diğer yaşlı insanların tecrübelerine göre hareket etmekteydi.Özellikle de sağlık hizmetlerinin bu kadar ulaşılabilir olmadığı dönemlerde bu kişilerin tecrübelerine inanılır ve verdikleri tavsiyeler ilaç niteliği taşırdı.Bebeklerde damak düşmesi ile ilgili durum da bu koşullar zamanından ortaya çıkmıştır.

Bebeklerde damak düşmesi denilen durumda da bu tecrübelere göre bebeğin damağını elle kaldırmak gerekmektedir. Burada yola çıkılan durum şöyle ifade edilmektedir.
Bebeğin emerken damağını kullanmasına bağlı olarak eğer bebekte damak düşmesi varsa bebek emmekte zorlanıyor demektir.Bu durum ise henüz kemiklerin sert yapısı oluşmadığı için yumuşak olan damağın dile yaklaşmasına bağlanmaktadır.Bebeğin damağı yukarı kalktığında düzeliyorsa damak düşmesi durumu söz konusu demektir.

Bebeklerde damak düşmesi denen emmede güçlük yaşama durumu daha çok sezaryene bağlı olarak bebeğini daha geç emziren annelerin bebeklerinde ya da doğumdan çok sonra sütü gelen annelerde görülmektedir.Kısacası anne sütüne hemen ulaşamayan bebeklerde damak düşmesi daha sık görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Yüksek Ateş ve Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde ateşi düşürmek, ateşlenme ve bebek ateşi hakkında bilgiler verilmektedir.