Boğaz Ağrısına Karşı İyi Gelen Bitkisel Yöntemler!

Uzman önerisi bitkisel ve en faydalı yöntemler aşağıda sunulmuştur.Su boğaz kuruluğunu önleyerek daha çok ağrımasının önüne geçecektir. Ayrıca bolca kuşburnu ısırgan zencefil şahtere ve hibiscus meyankökü çayları içilmelidir.

30 Nisan 2014 Çarşamba, 21:43
Boğaz Ağrısına Karşı İyi Gelen Bitkisel Yöntemler!

bogazagrisi

Boğaz ağrıları için mutlaka günde 2 litre su içilmelidir.
Su boğaz kuruluğunu önleyerek daha çok ağrımasının önüne geçecektir. Ayrıca bolca kuşburnu ısırgan zencefil şahtere ve hibiscus meyankökü çayları içilmelidir. Özellikle ıhlamur zencefil ve meyankökü kaynatılarak içilmelidir. Ihlamurun hem yaprakları hem de çiçekleri kullanılabilmektedir. Yulaf samanı çayı ve üzerlik otu tohumu da boğazlara iyi gelmektedir. 1 tatlı kaşığı bal 15 çay kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı toz zerdeçal macun yapılarak her sabah yenilmesi de çok faydalıdır. Ayrıca parmak ucu kadar kök zencefil 1 ya da iki parça hibiscus 2 çay kaşığı kadar da kuş burnu demlenerek günde 1 fincan içilmelidir. Demlenen bu bitki çayları şekersiz içilmesi tavsiye edilmektedir.

Mentol ve Nane Herzaman Olduğu Gibi Yine Etkili!

Mentol ve okaliptüs karışımları boğazlara sürüp sıcak kompres uygulanabilir. Yine nane yağıda haricen boğazlara sürülebilir. Bol bol mevsimli sebzelerin sebze çorbası tavuk haşlanması makarna limonata ve ılık sıvı tüketilmesi tavsiye olunmaktadır. Doğal antibiyotik vazifesini gören sarımsakta tüketilmelidir. Sarımsak genel olarak çiğ tüketilmesi tavsiye edilir.Ekinezya bitkisi de çayı yapılarak ya da kapsül olarak alınarak boğaz ağrısına çözüm olabilmektedir. Ekinezya aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesine de yarımcı olur böylece boğazlarınız virüslere karşı daha dayanıklı olur.

Doğal Çaylar İçerekte Boğaz Ağrılarına Karşı Kendinizi Koruyabilirsiniz.

Ada çayı da boğaz ağrısına iyi gelen bir diğer bitkidir. Ada çayının tahriş olan bölgede ki rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca ada çayı ile gargara yapmak boğazları rahatlatarak buradaki iltihaba ve yaralara iyi gelmektedir. Gargara yaparken ada çayı ılık olmalıdır. Uzun süreli olarak ve her gün adaçayının içilmesi tavsiye edilmemektedir. Kaygan karaağaç kabuğuda müsilaj maddesi sayesinde boğazlara iyi gelir ve boğazların rahatlamasını sağlar. Fakat bubitki kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Damak ve Dudak Düşmesi başlıklı makalemizde bebeklerde damak düşmesi, damak düşmesi ve dudak düşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.