Cildiniz Işıldasın!

29 Haziran 2014 Pazar, 19:35

Makyaj yapmayı ihmal etmiyoruz, ancak iş cilt bakımına ve temizliğine gelince, cildimize gereken özeni gösteremeyebiliyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında, havadaki nem nedeniyle cildiniz ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Peki, yaz aylarında cilt bakımınızla ilgili nelere dikkat etmelisiniz?

Cildiniz için en önemli şey temizlik. İyi temizlenmeyen deri kalınlaşır, yağlanır ve sivilceli bir görünüm alır. Temizlik için cilt tipinize göre pH derecesi 5-5.5 arasında bir temizleyici ürün kullanabilirsiniz. Ama cildinizde yoğun bir makyaj varsa, öncelikle badem sütü ile cildinizi temizlemelisiniz. Cildiniz gözenekli, yağlı ya da siyah noktalı ise tonik de kullanmayı ihmal etmeyin. Toniğin ardından mutlaka cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Doğru nemlendirici seçimi için doktorunuza danışmalısınız. Hangi yaş grubu olursa olsun, gündüz nemlendiriciler mutlaka güneş koruma faktörlü olmalı. Sokağa çıkmadan 20 dakika önce mutlaka güneş koruyucu kullanmaya ve gün içinde tekrar kullanmaya özen gösterin. Sağlıklı bir cilt yalnızca dışarıdan bakım ile de yeterli kalmıyor. İçeriden yapmanız gereken bazı şeyler de bulunuyor. Peki, sağlıklı bir cilde sahip olmak için beslenmenizde nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Güne bir ya da iki bardak su içerek başlamaya özen gösterin. Günde en az 2 litre su içerek hücreleri temizlemek ve kırışıklıkları azaltmak mümkün. Buna bitki çaylar ve sebze suları da dahil. Ama alkol, çay, kahve, asitli içecekler bu miktara dahil değil. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için sebze ve meyve tüketmek, kuru kayısı, fındık ceviz gibi gıdalardan uygun miktarlarda yemek, cildinizin daha sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Anne Olmaya Hazırlanan Hanımlar İçin İpuçları! başlıklı makalemizde anne adayları, gebelik ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.