Evlerde çıplak beton etkisi

11 Haziran 2014 Çarşamba, 10:48

sc1r

Biz mimarların “brüt beton” diye de tabir ettiği çıplak beton kavramı, modern mimarinin favori malzemelerinden birisidir. Kalıba döküm yöntemiyle oluşturulan betonun; üzeri sıvanmaksızın, herhangi bir kaplama uygulanmadan “çıplak” olarak bırakılmasıyla elde edilir.

concrete-photo-giorgio-possenti-600x683

Concrete-Interior-Design-9

Kullanıldığı mekanlarda yarattığı snob etki nedeniyle “soğuk” bir malzeme olarak bilinir. İç mekan kullanımında, çıplak betona en yakışan malzemeler cam ve metaldir. Ahşap ise yarattığı sıcak etki nedeniyle bu tarz mekanlarda pek tercih edilmemelidir.

Modern-Interior-Design-Elegant

maranhao-apartment-interior-with-grey-theme-yellow-chair-brown-sofas-and-beige-rugs-also-concrete-accents-and-wooden-shelves-by-Fc-Studio-

Concrete-Interior-04

Evinizde, tüm duvarları çıplak beton olarak bırakmak tercihiniz olabileceği gibi, yer yer kullanmak da hoş bir etki yaratacaktır. Kimi zaman evinizin bir duvarında; antrede, şömine veya televizyon ünitesi  arkasında, kimi zaman da tavanda veya bir kolonda bu yapı malzemesi karşımıza çıkabilir. Özetle, evinizde vurgulamak istediğiniz kısımlarda bu malzemenin kullanımı ideal bir görünüm yaratacaktır.

Concrete-Interior-11-800x1208

l-house-simple-bathroom-with-concrete-interior

Çıplak beton kullanımı denildiğinde, daha çok ofis mekanları veya konut oturma odaları akıllara gelmekte iken, son dönemlerde banyolardaki kullanımıyla da iç mimaride ezber bozan bir tavır sergilenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Eğlence Sonrası da Güzel Görünün başlıklı makalemizde eğlence sonrası cilt bakımı, parti sabahı güzel görünmek ve parti sonrası cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.