Çok doğum yapan kadınlar daha geç yaşlanıyor

14 Ocak 2016 Perşembe, 23:19

Araştırmalara göre daha fazla çocuk doğuran bir kadın, daha uzun telomerlere sahip. Telemorler her bir DNA sarmalının ucunda koruyucu özelliğe sahip ve hücre yaşlanmasını engelleyen yapılar ve uzun telomerler uzun ömür ile bağlantılı olarak biliniyor. Hücre bölündükçe telomer kısalıyor. Bir başka deyişle telomerler ne kadar çabuk kısalırsa o kadar çabuk yaşlanılıyor.

Çok çocuk doğuran kadınlar daha uzun telomerlere sahip

ScienceDaily’de yer alan habere göre, Simon Fraser Üniversitesi’nden Profesör Pablo Nepomnaschy ve doktora sonrası araştırmacısı Cindy Barha, daha çok çocuk doğuran kadınların daha uzun telomerlere sahip olduğunu buldu.

Kırsal bölgeden komşu iki Guatemalı topluluktan 75 kadını incelemeye alan ekip, doğurduğu çocuk sayısı ile telomer uzunlukları arasındaki ilişkiyi inceledi. Telomer uzunluklarını tükürüklerinden 13 yıl arayla 2 kez aldıkları örneklerle inceleyen ekip, böylece çocuk sayısı ve telomer kısalması arasındaki doğrudan ilişkiyi inceleyen ilk çalışmaya imza atmış oldular.

Profesör Nepomnaschy’e göre bulgularının, biyolojik yaşlanma hızının artmasının daha çok sayıda üremeyle olacağına dair teoriyle çeliştiğini belirtmektedir. Daha çok çocuk doğurmanın hamilelik sırasında artan östrojen üretimiyle bağlantılı olarak telomerleri daha yavaş tempoda kısalttığını söyleyen Nepomnaschy, östrojenin telomer kısalmasına karşı kuvvetli bir antioksidan özelliğini olduğunu belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan 2014 Mini Etek Modası başlıklı makalemizde 2014 mini etek, bayan etek ve bayan mini etekleri hakkında bilgiler verilmektedir.