Deri Alerjileri ve Tedavi Yöntemleri

03 Mayıs 2014 Cumartesi, 14:36

Alerji deri hastalıkları içerisinde sık görülmektedir. Bunun nedeni arasında cildin dış ortam ile teması fazla olduğundan dolayıdır.Belirtileri basit olabileceği gibi ciddi de olabilmektedir.Yenilen gıdalardan psikolojik sebeplerden ya da başka bir hastalığın nedeni olarak ortaya çıkabilmektedir.Nikel ve krom gibi maddeler de ciltte alerjiye neden olabilmektedir.Kolye küpe gibi eşyalar ciltte temas eden yerde ortaya çıkmaktadır.Kurdeşen vasülit ve ekzema gibi alerjik hastalıklar ise Vücudun her yerinde ortaya çıkabilmektedir. Güneşe bağlı deri hastalıkları ise derinin güneşe maruz kaldığı yerde meydana gelmektedir.Deriye etki eden iç ve dış etmenler vardır.Dış etmenler tahriş enfeksiyon güneş ışınları sıcaklıktır.İç etmenler ise ateşli hastalıklar ilaçlar iç hastalıklar fizyolojik etmenler ve soya çekimdir.Alerjiyi meydana getiren maddenin teşhisinden sonra o maddeden uzak durulması gerekmektedir.

Birçok alerji tedavisi vardır.Eğer yenilen bir şeyin dokunulması sonucu alerji oluşuyorsa alerjiden kaçınmak için bir daha yenilmemelidir.İlaçlarda deri alerjisi tedavisinde kullanılmaktadır.İlaç olarak penisilinler salisilatlar önerilmektedir.Krem şeklinde ilaçlar da deriye sürülerek tedavi edilmesi mümkündür. Bunların dışında alerji aşıları vardır.Alerji aşıları ilacın yeterli gelmediği zaman kullanılmaktadır.Vücuda bu alerjene karşı duyarsızlaştırıcı bir antikor meydana getirmek için enjeksiyon yoluyla verilmektedir.Bu duyarsızlaştırıcı antikorların alerjen ile etkileşimini engellediği görülmektedir.Dozlar azdan başlanarak tedavinin ilerlemesine göre belirlenmelidir.

Sürdürme dozu bazı hastalarda yıllarca sürebilmektedir.Cilt alerjisi sorunları mutlaka tedavi edilmelidir.Hafife alınmamalı yoksa hastalar ileride daha büyük sorunlarla karşılaşılabilmektedir.Mutlaka bir dermatologa başvurulmalıdır.Dermatolog hasta olan deriyi inceleyecek ve en uygun tedavi yöntemini söyleyecektir.Kendimiz tedavi etmek için bilmediğimiz yöntemlere başvurmamalıyız.İleride dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Demir Eksikliğine Dikkat! başlıklı makalemizde demir eksikliği hamileler, gebelikte demir eksikliği ve gebelikte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.