Dış Gebelik (Ektopik Hamilelik) Tedavisi

09 Mayıs 2014 Cuma, 11:56


DIŞ GEBELİK – EKTOPİK HAMİLELİK VE TEDAVİSİ

Dış gebelik embriyonun normalde olması gereken rahim içinde değil rahim dışındaki farklı bir bölgede yerleşmesiyle oluşan gebelik türüdür.Dış gebelik döllenmiş embriyonun rahime doğru yönelmesi sırasında herhangi bir yerde duraklaması durumunda meydana gelmektedir.Dış gebelik günümüzde yapılan beta HCG testleri ve vajina kontrolüne olanak sağlayan ultrason sistemleri sayesinde erken teşhis edilebilmektedir.
Fark edilemediği durumlarda ise ilk başlarda koyu kahverengi bir akıntı ve kanama oluşur Ardından da kasık bölgesinde şiddetli bir ağrı başlar. Bazı durumlarda kanama olmayabilir.Ağrının görüldüğü yer embriyonun yerleştiği bölgedir.

Dış gebeliğin belirtileri adet döneminde gecikme kasıklarda ağrı ve normalden daha fazla kanama oluşması şeklinde sıralanabilir.
Dış gebelik erken teşhis edilmezse zamanla embriyo büyümesine bağlı olarak tüp yırtılır ve iç kanama meydana gelir.Ve ölüme varacak sonuçlar ortaya çıkabilir.

Dış gebelik oluşmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

• Anne adayının riskli grup denilen ileri yaşta olması
• Anne adayında görülen üst genital bölge iltihaplanmalar
• Sigara ve alkol tüketimi
• Rahim ve tüplerde görülen iltihabi durumlar
• Doğuştan gelen tüp yapısı bozuklukları

Dış gebeliğin tedavisi için 3 farklı yöntemden yararlanılmaktadır. Bu yöntemler ilaç tedavisi cerrahi müdahaledir.Bu yöntemlere yapılan beta HCG ve anne adayından kaynaklı diğer faktörlere göre karar verilmektedir.

İlaç tedavisi erken teşhis edilen dış gebeliklerde ve karın içinde kanama olmayan dış gebelik çeşitlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemin tüplere zararı daha az olmakta böylece yeniden hamile kalma olasılığını çok fazla düşürmemektedir.

Cerrahi müdahalede uygulanan 2 yöntem bulunmaktadır.Bunlar salpenjektomi ve laparoskopik cerrahidir.Salpenjektomide dış gebeliğin oluştuğu tüpün tamamen alınması söz konusudur. Laaparoskopik cerrahi de ise tüp korunarak sadece dış gebeliğin parçaları alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Soru Cevap : Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde haplar ile zayıflanabilirmi?, zayıflama hapları ve zayıflama hapları nasıl kullanılmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.