Doğum Sonrası Kilolar’dan Kurtulmak

09 Mayıs 2014 Cuma, 17:03

Gebelik süresince birçok anne kilo almaktadır. Doğum sırasında kilo alan her anne doğum sonrasında bu kilolarından kurtulmak ister. Uzmanlar bu konuda birçok noktaya dikkat çekmektedirler. Uzmanlar uyarılarının başında alınan kilonun alınma şartları ve derecelerini dikkate alınması konusunda uyarıyor. Doğum sonrası kilo vermek için en doğru zaman hangisi? İşte bu sorunun cevabında ilk olarak alınan kilonun özelliği incelenerek bir kilo verme yolu çizilmektedir. Gebelikte fazla kilo almamış anneler süt verme dönemlerinde zayıflayabilirler. Ortalama derecede kilo alan anneler yine ortalama bir süre ile bu kilolarından kurtulabilirler. Fazla kilo almış annelerin ise kilo verme süreleri uzayabilir. Kilo verirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus süt verme dönemidir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

dogum-sonrasi

 

Süt verme dönemi bebeklerin gelişimi için en gerekli olan evredir. Annelerin burada çok dikkatli olmaları gereklidir. Aşırı kilo takıntıları bebeğin sağlığını ve gelişimini tehdit etmemelidir. Emzirme dönemlerinde başvurulacak en etkili yöntemler bir uzman ile görüşülüp belli bir plan çerçevesinde kilo verme işleminin gerçekleşmesidir. Bebek sağlığı için gerekli olan ilk şart anne sağlığıdır. Yapılacak olan planlama ile anneler ve bebekler hem sağlıklı kalabilir hem de anneler fazla kilolarından kurtulabilir. Kilo verme sırasında annenin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Düşük kalorili yiyecekler tüketme kilo kaybını sağlayabilir fakat bu durum anne sütünde olumsuz etki yapar. Anne sütünün kalsiyum ve protein yönünden zengin olması istenir. Bunun için anneler bunları sağlayan besin türlerine yönelmelidirler.

Kilo Verirken Sağlığınız’dan Olmayın!

 

Bu dönemde anne vitamin enerji gereksinimlerini karşılamalıdır. Yapacağı yanlış bir program bebek sağlığı ve kendi sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturabilir. Annenin kilo vermesi çeşitli yollarla ile sağlanabilir ancak bu hususta dikkat edilmesi gerekenleri göz ardı etmemek gerekir. Fazla kilo kaybı yerine düzenli egzersiz ve yürüyüşler ile düzenli bir kilo kaybı gerçekleştirilebilir. Buradaki en önemli husus anne sütü ve bebeğin bundan etkilenecek olmasıdır. Bu koşullar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Soru Cevap : Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde haplar ile zayıflanabilirmi?, zayıflama hapları ve zayıflama hapları nasıl kullanılmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.