Dudak Dolguları Hakkında

13 Mayıs 2017 Cumartesi, 00:58

Dudak dolgusu  ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrıca peri oral bölgedeki çizgileri ve kırışıklıkları da götürecek bir dolgu uygulama yöntemi olarak tarif eden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr, özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği ve yakından takip ettiği dudak dolgusu ile ilgili 6 doğru bilinen yanlışı şöyle sıraladı:

1. Yanlış: Dudak dolguları kalıcıdır, bir kez kullanılması durumunda geri dönüş yoktur.
Doğrusu: Dudak hacimlendirme ve şekillendirmede kullanılan dolgu kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı, dış şartlar dudak dolgusunun süresini belirler.

2. Yanlış: Dudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli bir uygulamadır.
Doğrusu: Dolgular, işlem uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etki yaratsa da aşılanan gel, zaten vücutta deri altında bulunan hyaluronik asit içerdiği için herhangi bir önemli risk teşkil etmez. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez. Son yenilik olan Vycross teknolojisi ile geliştirilmiş ürünlere göre şişkinlik, morarma ve ödem gibi yan etkiler en aza indirilir.

3. Yanlış: Dudak dolgusunu sadece kadınlar yaptırabilir.
Doğrusu: Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte deri altındaki hyaluronik asitin azalması sonucu deri esnekliğini kaybederler. Bu kayıp dudaklarda sarkma ve uzama meydana getirebilir. Her iki cins de dudak dolgusu yaptırabilir.

4. Yanlış: Ameliyat sonrasında fark, birkaç hafta sonra gözlenir.
Doğrusu: İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik hemen fark edilebilir. Ameliyatla ilgili bir miktar ödem oluşursa da, soğuk uygulaması ile kısa sürede dağılır.

5. Yanlış: Dudak dolgusu ağrılı bir uygulamadır.
Doğrusu: Geçmişte yapılan dolgu işlemleri sırasında çok az bir miktar ağrı olabilirken, günümüzde artık daha konforlu bir deneyim yaşanır. Özellikle yeni teknoloji ile üretilen ürünlerin içeriğindeki lidokain maddesine göre daha verimli bir süreç yaşanıyor.

6. Yanlış: Dudak dolgusu ile dudakların şekli değişmez.
Doğrusu: Dudaklar, tecrübeli bir estetik uzmanı tarafından doğru teknikle işlem yapılırsa sonuç tam olarak planlandığı gibi olur.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.