Gelmiş geçmiş en iyi 5 parfüm en iyi parfüm hangisi

Tarihe isimlerini yazdırmış ve kültür haline gelmiş kadın parfümleri, arkalarındaki hikayeler, kokuları

13 Eylül 2015 Pazar, 23:39

Kadınların vazgeçilmezi parfüm, her yıl yüzlerce çeşidinin beğeniye sürüldüğü devasa bir pazar oluşturmuştur. Birçok markanın arasından kadınların en karşı konulmaz buldukları markalar ise, birer efsane olarak isimlerini tarihe yazdırmışlardır.

Gelin bu unutulmaz parfümlere bir göz atalım:
Chanel No 5-Coco Chanel: Dünyanın en ünlü parfümü. Diğer hiçbir parfüm bu kadar tanınmadı ve sevilmedi.  Coco Chanel 1921 yılında bu parfümü piyasaya sürdüğünde kadın gibi kokan bir parfüm istediğini ve bunu başardığını söylemişti. İçindeki yasemin,sandal ağacı, amber gibi değişik notalar olan No 5,  farklı kokuları karıştıran ilk parfümdü. Ondan önce parfümlerde sadece bir tek çiçek kokusu kullanılıyordu.
Miss Dior-Christian Dior : 1947 de üretilen Miss Dior sofistike ve zarif bir stili temsil etmektedir. İsmi Christian Dior’un kızkardeşi Catherine Dior’a ithafen Miss Dior olarak belirlenmişti. Galbanum,yasemin ve paçuli kokularının muhteşem bir birleşimidir.
Opium – Yves Saint Laurent: Parfüm ustası Louis Sieuzac tarafından formülü oluşturulan Opium ilk kez 1977 yılında piyasaya çıktı. Piyasaya çıktığında ismi yüzünden Amerikadaki Çin nüfusunu kızdırmıştı. Ama isim kaldı ve satışları patladı.
Portakal, kişniş ve biber üst notalarına sahip parfümün orta notaları yasemin ve gülden oluşmaktadır.
Shalimar-Guerlain :  . İlk oryantal kokudur. 1925 yılında Jack Guerlain tarafından çıkarılmıştır. Guerlain, dünya tarihinde aşkları dilden dile dolaşan Cihan Şah ile Prenses Mümtaz Mahal’in aşkından etkilendiğini açıklamıştı.
Parfümde, bergamut, kehribar, süsen çiçeği ve vanilya notaları baskındır.
İsmi ile ilgili bazı tartışmalar yaşanmıştır. Guerlain, Shalimar kelimesinin Sanskritçede “aşk mabedi” manasına geldiğini söylemekte ise kelimenin Arap kökenleri olduğu ve ayışığı manasına geldiği de iddia edilmektedir.

Poison-Christian Dior: 25 yıllık bu Dior parfümü,hala saltanatını devam ettirmektedir. Baharatlı,meyvemsi ve odunsu notaların karışımı olan parfüm 1987 yılında parfüm sektörünün Oskar’ı sayılan Fifi ödülü almıştır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.