Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

08 Haziran 2014 Pazar, 01:23

Günlük cilt bakımınızı hala ihmal ediyorsanız, o zaman yaşlanmanın belirtileri ile çok daha erken karşılaşacağınızı da bilmelisiniz. Ayrıca eksik bir cilt bakımı, sivilce siyah nokta, cilt lekeleri gibi problemleri de beraberinde getirir. Peki, günlük cilt bakımı nasıl yapılmalı, ne kullanmalı?

Günlük bakımınız, yüz yıkama jeli ya da köpüğü, tonik, nemlendirici, göz bakım kreminden oluşmalıdır. Tabi yaz kış güneş koruma faktörlü cilt losyonu kullanmayı da ihmal etmeyin. Cilt bakımı, bu üç temel işlemden oluşuyor. Yıkama, sıkılaştırma ve nemlendirme. Bu üç uygulamayı da düzenli olarak yaptığınızda, cildinizde cilt problemleri varsa bile, yakın bir zamanda ışıl ışıl ve canlı bir cilt görünümüne kavuşacaksınız.

Günlük cilt bakımı, sabah ve akşam olmak üzere 2 kez yapılmalı. Akşamları eve geç geldim diye makyajınızı silmeyi ve cildinizi temizlemeyi ihmal edip yatağa yatarsanız, makyaj kalıntıları ve kirler gece boyunca gözeneklerinizi tıkar ve cildinizin hava almasını engeller. Bu durumda da cildinizde oluşabilecek cilt problemleri kaçınılmaz bir hal alır.

Eve gerçekten çok geç geldiğiniz gecelerde, banyoya koşup yüzünüzü yıkayıp nemlendirmek zor mu geliyor? O zaman, en azından yatağınızın başında makyaj temizleme mendillerinden bırakın. Böylece, yatmadan önce cildinizi makyajın kalıntılarından arındırmış olacaksınız. Sabah kalktığınızda, bu üç uygulamayı yaptıktan sonra, son olarak güneş koruma faktörlü bir ürün uygulamayı da ihmal etmeyin. Üzerine fondöten ya da pudra uygulayabilirsiniz. Böylece, güneşin cildinize vereceği zararları da engellemiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Günü Kurtaracak Makyaj İpuçları başlıklı makalemizde cilt bakımı, güzellik ve ipucu hakkında bilgiler verilmektedir.