Hamilelikte Bebeğin Zeka Gelişimi

11 Mayıs 2014 Pazar, 16:34

Merhaba Bu Yazımızda Gebelik Döneminde Bebeklerde Zeka Gelişimi Konusunu Ele Alacağız.


Bebeğin Zekasını Olumlu-Olumsuz Etkileyen Etkenler!

bebek-zeka-gelisim4Hamilelik çok özel önemli ve gizemli bir dönemdir. Anne karnında bebeğin birçok fiziksel fonksiyonu oluşur. Bebeklerin zekâsı da anne karnında gelişmeye başlar. Annenin beslenmesi bebeğin zekâ gelişiminde önemli bir etkendir. Bebeğin zekâ gelişimini olumlu ve olumsuz etkileyen bazı maddeler vardır


bebek-zeka-gelisim5

Anne beslenmesinde bu maddelerden olumlu olanları tam olarak alırken olumsuz olanlardan uzak kalmalıdır. Örneğin alkol sigara tatlandırıcılar ve civa hamilelikte bebeğin zeka gelişimini olumsuz etkiler. Folik asit B Vitamini çinko demir iyot omega- 3 ve omega – 6 ile konin hamileliğin ilk 3 ayındaki zeka gelişimi için çok önemlidir. Hatta bazılarının etkisini gösterebilmesi için hamilelikten 3-4 ay öncesinde alınmaya başlanmalıdır.


bebek-zeka-gelisim7

Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin zeka gelişimi oluşmaya başlamaktadır. Annenin ve bebeğin toksik etkilere maruz kalması da bebeğin zekâ gelişimini olumsuz etkiler. Besinlerden alınan civa gibi toksik etkiler yanında çevresel toksinlere de dikkat etmek gerekir. Hamilelik esnasında bebeğin zekâ gelişiminin annenin stres ortamında olması sonucu olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir.


Bu sebeple hamilelik sırasında olabildiğince sakin ve dingin bir hayat önemlidir. Ayrıca annenin yapacağı bazı temel egzersizlerle bebeğin zekâ gelişimi olumlu etkilenir. Yani sağlıklı bir hamilelik dönemi huzurlu iyi beslenen günde yaklaşık 30 dakika hafif egzersiz yapan bir anne; bebeğin zekâ gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

bebek-zeka-gelisim6


bebek-zeka-gelisimi2


bebek-zeka-gelisimi3

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Damak ve Dudak Düşmesi başlıklı makalemizde bebeklerde damak düşmesi, damak düşmesi ve dudak düşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.