Hamilelikte Reflü (Mide Yanması) ve Tedavisi

09 Mayıs 2014 Cuma, 17:14

 Bebek bekleyen annelerde genelde yanma ve midede oluşan rahatsızlıklar sonucunda bu sorun oluşmaktadır. Hamilelik döneminde genelde mide bulantıları ve midede oluşan gaz yedikleri yiyeceklerden mideden asit gelmesine bağlıdır. Yemek borusundan genelde midede bulunan asidin yukarı kaçması ve devamlı rahatsız olması anlamına gelmektedir. Gebelik süreci ilerledikçe karnın büyümesi mideye basınç yapması da mümkün olmaktadır. Hamile kadınların çoğunda bu şikâyetler görülmekte ve doktora başvurulmaktadır.

hamilelikte_reflu

Birkaç Pratik Yöntem ile Mide Yanmasından Kurtulabilirsiniz!

Çoğu zaman hamile kalındığı ilk haftalarda ve son haftalarda sık görülmeye başlamaktadır. Genelde mide sıkıntısı olan kişilerde daha çok görülen reflü hamile kadınların mide yanması ile aynı konumdadır. Genelde yatağa yattıklarında ağızlarına gelen ekşime veya acıma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Mide de oluşan acılaşmadan dolayı çoğu zaman uyumada sıkıntı çekmektedirler. Özellikle yediğiniz gıdalara dikkat ederek başlamanız mümkündür.

Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kafein içeren içeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Bebek bekleyen anne kesinlikle alkolden uzak durmalıdır çünkü reflü oluşmasına zemin hazırladığı için uzak durmak gerekmektedir. Ana öğünleri yemek yerine sık ve az yemek yiyerek oluşmasını engellemiş olursunuz. Yatmadan önce kesinlikle yemek yememelidir. Çünkü mide gece yattığınızda asit artarak kişiyi rahatsız edecektir.

Her insanın içmesi gereken su miktarı bellidir. Oysa hamile kadınların devamlı su tüketmek sorundadır. Gebe olan kadının yatarken bile yatış şekillerini değiştirmeli reflü yaşayan hastalar için oldukça önemli bir ayrıntıdır.
Bebek bekleyen annenin kıyafet konusunda karın ve mideyi rahatsız edecek giysiler seçmemesi rahat kıyafetleri tercih etmeleri gerekmektedir. Dinlenmek ve uzanmak anne için yararlı olmaktadır. Gebelik devam ettiği süre içerisinde fazla kilo almadan mideyi rahatsız etmek yerine doktorunuzun önerisi ile bebeğe kilo alarak bu durum çözülmektedir.hamilelikte-mideyanmasi-reflu

Bir önceki yazımız olan Cinsel Sağlık Ürünleri Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde cinsel hayat, cinsel sağlık ve cinsel sağlık ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.