İftar Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler!


1543 kez izlendi, 25 Haziran 2014 Çarşamba

İftar Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Oruç Açıldıktan Sonra Ne yapmak Gerekir? İftar Sonrası Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır. İftar Sırasında Yemek Tüketimi Nasıl Olmalıdır? İftar Sonrasında Spor Yapmalımıyım?   İftar sonrasında en tercih ettiğimiz sıvı sudur. İftar ve sonrasındaki sürede mutlaka 8 – 10 bardak kadar su tüketmemiz gerekir. 8 – 10 bardak su 2 litreye […]

İftar Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Oruç Açıldıktan Sonra Ne yapmak Gerekir? İftar Sonrası Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır. İftar Sırasında Yemek Tüketimi Nasıl Olmalıdır? İftar Sonrasında Spor Yapmalımıyım?

 

İftar sonrasında en tercih ettiğimiz sıvı sudur. İftar ve sonrasındaki sürede mutlaka 8 – 10 bardak kadar su tüketmemiz gerekir. 8 – 10 bardak su 2 litreye denk gelir ve bu şekilde vücudumuzun su ihtiyacını karşılamış oluruz.


Oruç tutarken suya ek olarak şeker miktarı yüksek olmayan, asitsiz ve gazsız içecekleri tercih etmek gerekir. Ayran; protein ve kalsiyum ve besin değeri açısından son derece faydalı bir içecektir. Günde bir bardak kadar ayran protein ihtiyacımızı karşılar ve bizi tok tutar.

Gazlı ve asitli içecekler yerine evde limonata yapabiliriz. Limonatanın içine şeker yerine bal koyarak limonatayı daha sağlıklı hale getirebiliriz. Nane ekleyerek de antioksidan etkisini arttırmış oluruz.

Kaybettiğimiz mineral ve vitaminleri yerine koymak amacıyla otlu ayran da tüketebiliriz. Otlu ayrana maden suyu da ekleyerek mineral ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Aşağıdaki malzemeleri blenderda karıştırarak otlu ayran elde edebiliriz.

Orta yağlı yoğurt
Su
Nane 
Dereotu
Roka

Kefir de son derece faydalıdır. Probiyoyotik bir içecek olan kefir Ramazan’da protein ihtiyacımızı da karşılamamıza yardımcı olur. İftar esnasında ve sonrasında bitki çayı da tüketebiliriz. Midemizi rahatlatmak ve metabolizmamızı hızlandırmak için bitki çayı tüketebiliriz. Yazın Ramazan ayında bitki çaylarını soğutarak ve içine karanfil, buz, tarçın ve limon ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bahar Aylarında Dantel Seçimleri başlıklı makalemizde dantel, dantel giyim ve dantel moda hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: iftar sonrası iftar sonrası su tüketimi nasıl olmalı