İlk Aşk Son Aşk Mı?

19 Haziran 2014 Perşembe, 20:45

Hayatta bir kez aşık olunabileceğine inananlardanım. Ondan sonrakiler bir arayış ya da yerini doldurma çabasıdır bana göre. Çünkü bir kalbin yalnızca bir kişi için öyle çarpabileceğini düşünüyorum.  Aşık olmak bu dünyanın en güzel duygusu. Bir o kadar da en zor sınavı bu hayatın. Acı olmadan aşk olmaz derler. Aşık olanlar hep kavuşma hayali kurarlar, kavuşunca aşk olmaz derler.

Bu düşünceye katılıyor muyum bilmiyorum ama ilk aşk son aşktır bana göre. Bu cümleyi umutsuzluk içinde söylemiyorum, yalnızca aşk denilen şeyin insanın başına bir kez gelebileceğine inananlardanım. Çünkü yalnızca ilk aşkta hiç ayrılmayacakmış gibi, masumca seversiniz. Sonrakilerde bir gün ayrılma ihtimaliniz olduğunu bilir, gardınızı ona göre alırsınız. Yaralanma ihtimaliniz daha düşüktür sonrakilerde. Oysa ilk aşk bambaşkadır. Tanıdık olduğunuz bir duygu değildir o. Sanki ilk kez kalbiniz çarpar, ilk kez gökyüzünü daha net görmeye başlar, kokuları daha iyi almaya başlarsınız. Hiç ayrılmayacakmış gibi yaşarsınız ilk aşkınızı, sonrakilerde her zaman kontrollü, her zaman dengeli olursunuz. Çünkü ilk aşkınız birçok şeyi de öğretir size aşkla birlikte.

Onunla yalnızca aşkı değil, güvenmeyi, sevilmeyi, bakmayı, görmeyi, koşmayı öğrenirsiniz. İlk aşkınızı unutmak, kendinizi unutmak gibi olur. Çünkü o size hayatı tanıtandır, fark ettirendir. Onu unutmak ihanet olur o masum duygulara. Eğer ilk aşkınız artık çok uzaklardaysa, yollarınız çoktan ayrıldıysa, bir şekilde onunla ayrı düştüyseniz onu unutmaya çalışmayın. Yaralar sarılacak zamanla, ama onun yaşattığı o duyguları unutmayın. Aksine insanı ayakta tutan o duyguları hep hatırlayın…

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Tatil Yapılırmı? başlıklı makalemizde hamile, hamilelik ve seyahat ve hamilelikte tatil yapılırmı? hakkında bilgiler verilmektedir.