İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı?

22 Haziran 2014 Pazar, 20:13

Sağlıklı bir yaşam, zinde bir vücut için kaliteli bir uyku oldukça önemli. Yetişkin bir insanın, günde ortalama 7-8 uyuması tavsiye ediliyor. Tabi bu uykuyu nerede, nasıl uyuduğunuz da oldukça önemli. Peki, iyi bir uyku için ne yapmamız gerekiyor?

  • İyi bir uyku uyumak istiyorsanız, yatak odanızı düzenli olarak havalandırmanız gerekiyor. Sabahları uyanır uyanmaz camları açıp, odanızı havalandırabilirsiniz. Ayrıca nevresim, çarşaf ve yastık kılıflarının da düzenli periyotlarda sık sık değiştirilmesi ve havalandırılması gerekiyor.
  • Düzenli olarak aynı saatlerde yatağa gitmek, iyi ve kaliteli bir uykunun anahtarını elinde tutuyor. Bir akşam 10’da yatağa giderken diğer bir akşam 2’de yatağa gitmek düzensiz bir uyku düzeni anlamına geliyor. Bu da iyi ve kaliteli bir uyku çekmenizi engelleyen faktörlerin başında geliyor. Düzenli bir hayat, düzenli uykuyu da beraberinde getiriyor.
  • Odanın karanlık olması, hem uykuya dalma sürenizi kısaltır hem de daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Aydınlık bir oda ise uykuya dalma sürenizi uzatabilir.
  • Yatmadan kısa bir süre önce yemek yemek, rahat uyumanızı engeller. O nedenle yatağa gitmeden en az 2.5 saat önce yemek yemeyi ve alkol almayı bırakmalısınız.
  • Sessiz bir ortam, uyku kalitenizi arttırır. Yatarken müzik dinlemeyi seviyorsanız ya kısık sesle dinlemeli ya da hafif müzikler dinlemeyi tercih etmelisiniz.
  • Yumuşak ve orta sert bir yatak, iyi ve kaliteli bir uyku uyumak isteyenler için gerekli. Eğer sert bir yatağınız varsa, bu durum uyku kalitenizi olumsuz yönde etkiliyor.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.