Lüks vintage bir ev nasıl olur?

18 Haziran 2014 Çarşamba, 15:31

05

Bugün sizlere modern vintage tarzda döşenmiş lüks bir konut iç tasarımı paylaşmak istiyorum. Genellikle kullanılanın aksine, mekanın 3 boyutunda da siyah rengin kullanımını görüyoruz bu örnekte. Biz kadınların, “aman siyah çok toz tutar” mantığından bu konutta uzak durulduğuna şahit oluyoruz.

01 (1)

02

06

Salona girişte ilk bakışta dikkatleri üzerine toplayan Marylin Monroe’ nin resmiyle 1950′ lere atıfta bulunan bu evde, siyah-beyaz monokorom modasının yansımalarını sıkça görüyoruz. Yalın koltuklar, ihtişamlı bir avize, mermer zemin malzemesi, yemek grubundaki deri sandalyeler ile tavan ve duvardaki dekoratif çizgiler mekanın lüks algısını destekliyor.

07

08

09

10

11

Yatak odasına geçildiğinde, girer girmez gözümüze çarpan, duvarda bulunan Yunan stili başlıklı sütun baskısı, dönemin stilini yansıtan vintage bir öğe olması bakamından mekan için oldukça önemli bir etki taşıyor. Ayrıca, siyah zemin üstüne kullanılan beyaz dekoratif heykelcikler mekan algısındaki kontrastı arttırırken, başka bir duvar boyunca kullanılan ayna ile mekana derinlik sağlanıyor. Bu şekilde, daha ferah algılanan yatak odası, yoğunluklu siyah kullanımına rağmen boğucu bir etki yaratmıyor.

12

Konutun mutfağını incelediğimizde lake detaylar ile  bir duvarında tamamen siyah rengin kullanımı ile oluşan “görünmez” algısı dikkat çekiyor.

14

Çalışma odası, yine siyah deri kanepe ve çalışma sandalyesi ile döşenirken, duvarda doku yaratma çabası ve eski bir manzara resmi ile mekanın hareketliliği sağlanıyor. Kontrastın yarattığı güçlü etki, özellikle zemin-duvarda göze çarpıyor.

16

Bu siyah-beyaz rengin hakim olduğu konutta, banyo da elbette unutulmamış. Mekan içi uyum önemli olduğu gibi, iç mimaride mekanlar arası uyum da oldukça önemli. Zemindeki siyah mermer lüksün adeta simgesi bir rol üstlenmiş bu mekanda da.

Siyah rengi, mekanlarınızda kullanmaktan korkmamanız gerektiğini ifade eden bu konut örneği umarım sizlere bir fikir olmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Eğlence Sonrası da Güzel Görünün başlıklı makalemizde eğlence sonrası cilt bakımı, parti sabahı güzel görünmek ve parti sonrası cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.