Mevsimsel Saç Dökülmeleri – Çözüm Önerileri

12 Mayıs 2014 Pazartesi, 14:54

mevsimsel-sac-dokulmesi

Özellikle ilkbaharın yaklaşması ile pek çok kişinin karşılaştığı bu sorun pek çok kişi tarafından mevsimler olarak değerlendirilmese de bu alan üzerine uzmanlaşmış hekimlerinin çalışmaları bu iddiayı kanıtlar niteliktedir. Mevsimsel saç dökülmesini sizler için biraz tanımlamamız gerekir ise kullanılacak en doğru kelimeler şunlar olacaktır.

Mevsimsel saç dökülmeleri pek çok kişi üzerinde çevresel faktörler ve iklimin etkisi ile ortaya çıkan bir sorun olarak ön görülmektedir. Hekimlerin gözlemlerine göre saçlar özellikle de kış aylarında oldukça fazla yıpranmaktadır. Bu sebeple bu mevsimlerde saç dökülmelerinin artması normal olarak gözlemlenmektedir.

Mevsimler saç dökülmeleri bilinen diğer dökülme tiplerinden çok daha farklı bir biçime bürünmüş vaziyettedir. Yani mevsimsel saç dökülmeleri saçlarınızın tekrar çıkmasını önlememektedir. Cildiniz ve saç kökleriniz eski sağlığına kavuştuğunda saçlarınız tekrar çıkabilmektedir. Ancak sert iklim şartlarına sahip coğrafyalarda durum her zaman beklendiği gibi olmayabilir. Bu sebeple de dikkatli olunması gereken önemli hususlardan biri olmaktadır. Bu tür problemler her on kişiden yedisinde görülebilmektedir.

Böyle bir sorununuz olup olmadığını kontrol edebilmek adına kullanılan basit bir yöntem de mevcuttur. Oldukça kolay uygulanan bu hakkında sizlere biraz bilgi verelim. Saçlarını iki ya da üç gün yıkamayınız. Ardından parmaklarınızı bastırmadan saçlarınızı dolamadan gezdiriniz.

sac-dokulmesine-dikkat

Bu işlemin ardından parmaklarınızın arasına takılan saç sayısı on adetle sınırlı kalıyor ise sizde de bu tür bir sorun baş göstermeye hazır demektir. Ancak parmaklarınıza on adet saç teli takılmıyor ise tamamen sağlıklı saçlara sahip olduğunuz anlaşılmaktadır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir madde ise bu tür problemler ile karşılaştığınızda bitkisel yöntemleri kullanmayı tercih etmeniz takdirinde dozajı yükseltmeyiniz. Aksi takdirde tamamen dökülme gibi istenmeyen sorunlarla karşılaşmanız olasıdır

Bir önceki yazımız olan Kremalı Meyveli Kup Resimli başlıklı makalemizde kremalı meyveli kup nasıl yapılır?, kremalı meyveli kup tarifi ve resimli anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.