MS Hastalığı Nedir?

26 Haziran 2014 Perşembe, 21:45

Son günlerde Serdar Ortaç ile yeniden gündeme gelen MS Hastalığı(Multiple Skleroz) ilk olarak yorgunluk, uyuşukluk, güçsüzlük, ağır görme, kas fonksiyonlarında bozukluk gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde güzel sevgilisi Chloe ile dünya evine giren Serdar Ortaç’a da MS teşhisi konuldu ve MS hastası olduğu kesinleşti. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık ile ilgili birçok varsayım ortaya koyuluyor.

Genel anlamda bağışıklık sistemi hastalığı olarak da bilinen MS hastalığı, merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalığın son aşamalarında vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelebilir. Bunun nedeni de mesajların yanlış yere gitmesi ve gerektiği şekilde mesajları iletememesidir. Günümüzde dünyada ortalama 3 milyon MS hastası bulunuyor. Türkiye’de ise bu rakam 40 bin civarında. Rakamlar oldukça yüksek, ancak bir çoğumuz hala bu hastalığın ne olduğunu bilemiyoruz. Kadınlarda görülme riski 2 kat daha fazla olan MS hastalığı, gençler arasında en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir.

Toplumda genel olarak ortalama 1000 kişiden birinde görülen bu hastalığın gelişme durumu herkeste aynı şekilde gerçekleşmez. Ayrıca bu hastalığın belirtileri de zaman zaman kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. MS hastalığı öldürücü ya da bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca kesin olmamakla birlikte, bu hastalık zaman zaman genetik olarak da etkileyen hastalıklardan biri olabilir. Bugün, herhangi kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan MS hastalığının tedavisinde amaç belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışmakla başlar. Bu yolda tedavi kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Anne Olmaya Hazırlanan Hanımlar İçin İpuçları! başlıklı makalemizde anne adayları, gebelik ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.