Nasıl Daha İyi Koşarım?

03 Haziran 2014 Salı, 20:27

Sıcak havalarla birlikte, parklarda sahil kenarlarında yürüme ve koşma sezonu da açıldı. Siz de sağlıklı yaşamaya ve beslenmeye karar verdiyseniz, hayatınıza sporu mutlaka dahil edin. Çeşitli sebeplerden dolayı fitness salonlarına üye olamıyorsanız, o zaman bütün şehir sizin; hem de spor salonuna vereceğiniz para da cebinizde kalacak. Sabahları sahil kenarında koşarken performansınızı arttırmak istiyor olabilirsiniz. ” Nasıl daha iyi koşarım?” diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

  • Şarkı Seçimi

Koşarken performansınızı arttırmak ve daha hızlı kalori yakmak istiyorsanız, o zaman işe motivasyonunuzu arttırarak başlayın. Yapılan birçok araştırma, spor yaparken dinlediğiniz müziklerin sevdiğiniz şarkılar olması, koşu ya da yürüme performansınızı en az 20 dakika daha arttırmanızı sağlıyor. Koşarken dinleyeceğiniz müzik listesini oluştururken, seçtiğiniz parçalara özen gösterin.  Ayrıca teknik donanıma yatırım yapmak hız ve ritminizi arttırırken motivasyon bonusu da sağlar.

  • Koşularınızı Planlayın

Koşu planı yaparken, koşacağınız yerleri önceden planlayın. Egzersiz planınızın içine arazi koşuları ve aralıklı koşuları da eklemeyi unutmayın. Bu sayede performanısınızın geliştirilmesi konusunda da oldukça doğru bir hareket yapmış olacaksınız.

  • Koşu Yarışlarına Katılın

Özellikle sıcak havalarda düzenlenen turnuvalara katılabilirsiniz. Maratona hazırlanırken sıkı bir program yapmak motivasyonunuzun da artmasını sağlayacak. Kendinize bir amaç belirlemek, performansınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak. Yerel bir koşuya ya da bir maratona katılarak kendinizi sınayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.