Protein Tozu Ne Zaman Alınmalı?

01 Haziran 2014 Pazar, 22:17

Besin grupları arasında belki de ilk sırada gelen proteinler oluyor. Protein tozları da insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip. Yaz tatiline çıkmaya sayılı günler kala, beyaz pantolonları nasıl giyeceksiniz? Bikinilerin içinde nasıl görüneceksiniz? Denize girerken üzerinizde pareo mu olacak? Bu sorular sizin de kafanızı yiyorsa, o zaman tatile çıkmadan doğru bir beslenme ve fitness programı ile forma girin. Protein tozu, kilo verme ve form tutmada oldukça etkilidir. Peki, protein tozu ne zaman kullanılmalıdır?

  • Egzersiz yaptınız. Peki, egzersizden hemen sonra protein tozu almaya ne dersiniz? Spor bittiğinde, vücudunuz o 1 saat içinde proteine ihtiyaç duyar. Siz de bu zaman diliminde 30 gr civarında protein tozu almanızı tavsiye ediyoruz.
  • Öğün aralarında da protein tozu alabilirsiniz. Bu tozlar, öğün aralarında vücudunuzu da protein tozu ile beslemiş olacaksınız.
  • Sabah uyandığınızda protein tozu almaya ne dersiniz? Uyandığınız zaman vücudunuz ortalama 7-8 saat boyunca aç kalmış bir halde, gelecek besinleri bekliyor olur. Bu süre zarfında herhangi bir gıda tüketmediğiniz için, protein tozu ile vücudunuzu besleyin. Normal gıdaya oranla daha hızlı sindirilen protein tozu, daha hızlı da yakılmış olacak.
  • Akşam yatmadan önce son yiyeceğiniz protein tozu olsun. 1 bardak soğuk yağsız süt, 1 kaşık yoğurt, 1 miktar protein ve yarım muz ile lezzetli ve doyurucu bir protein shake hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.