Protein Tozunun Yararı Ve Zararı

02 Haziran 2014 Pazartesi, 23:59

2

Spor yapan kişiler tarafından kullanılan bir besin tozu olan protein, günümüzde oldukça tercih edilmektedir. Bir kesim yararlarından bahsederken bir kesim ise zararları ve kullanılmaması konusunda açıklamalar yapmaktadır. Sağlık açısından sorunlar teşkil edebileceği öne sürülen protein tozu, genellikle sporla ilgilenen çoğu kişinin de dikkatini çekmektedir. Proteini zengin olan gıdalar ile hazırlanan ve toz halinde kullanılan ürünlerin, tamamen destekleyici olduğunu ve spordan sonra ek olarak fayda sağlandığı da tespitler arasında yer almaktadır. Tamamen destek sağlayıcı olarak kullanılan protein tozu, kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanız konusunda yardımcı olmaktadır.

4

Birçok mağazada satışa sunulan ürünleri genellikle vücut geliştirici malzemeler satan yerlerde de ulaşabilirsiniz. Protein tozunun zararlı olduğunu ve sağlık açısından kullanılmasının uygun olmadığını dile getirenler ise alınan gıdaların vücuda katkı sağladığını ve ek ürünler ile bunların önüne geçilmesinin zararlı olduğunu belirtmektedirler. Yan etkisi olmayan bir ürün olmasının yanı sıra satıcı firmaların protein tozunun zararı yerine yararı olduğunu ve sağlık açısından doğru bir kullanım sonucunda problem yaşamayacağınızı belirtmektedir. Her kişinin alması gereken gün bazında protein gereksinimi de söz konusudur. Spor yaptıktan sonra enerjinin daha düşmesi protein tozları ile geri kazanılabilir. Bu durum protein tozunun yararı olarak da adlandırılmaktadır. Bilinçsizce yapılan kullanımların sonucunda yağa dönüşüm sağlayabilecek olan protein tozları sporcuların kilo almasını da sebep olabilir. Kullanılması gerektiği kadar ve düzenli olarak kullanılması sonucunda faydalarını çok daha iyi görebileceğiniz satış yapan firmalar tarafından belirtilmektedir.

5

Fazla kullanım yapılması sonucunda sporcuların sakatlanmalarına da yol açabilecek sebepleri açıklanan protein tozları hakkında araştırmalar yaptıkça yararları ve zararları hakkında oldukça çok sayıda içerikleri görebileceksiniz. Sonucu tam olarak belli olmayan bir ürün olması kişilerin tamamen tercihleri bazında kullanım yapılmasını sağlamaktadır.

3