Ramazanda Nasıl Spor Yapılmalı?

23 Haziran 2014 Pazartesi, 22:03

Ramazan ayını bir çoğumuz spora kısa bir ara verdiğimiz bir zaman dilimi olarak görüyoruz ancak ramazanda da spor ve sağlıklı beslenme ihmal edilmemelidir. Normalde sağlıklı beslenen biriyseniz ve ramazanda yanlış beslendiğinizde metabolizmanız allak bullak olur. Bir de sporu ihmal ettiğinizde, ramazan ayında kilo almanız da kaçınılmazdır. Peki, oruç tutuyorsanız ramazan ayında nasıl spor yapacaksınız?

Ramazan ayında kilo almayı engellemek için spor ihmal edilmemeli. Bu ayda uygulayacağınız doğru egzersiz programı ile sağlıklı bir şekilde yaşamayı sürdürebilirsiniz. İftarda orucunuzu açtıktan sonra, spor ve egzersiz yapmak için en az 1.5 saat beklemenizi tavsiye ediyoruz. Akşam dışarı çıkıp, tempolu bir yürüyüş ile 40 dakika yürümeniz yeterli olacaktır. İftar sonrası, vücudunuz uzun bir süre boyunca aç kaldıktan sonra ilk kez yemek yediği için kan şekeriniz yükselir. Bu durumda da iftardan hemen sonra spor yapmak doğru değildir. İftardan 1.5 saat sonra yürüyüş ya da yüzme, ramazan ayında kilo almanızı engelleyecektir. Ayrıca yaz aylarında olduğumuz için, akşamları sahil kenarında bisiklete binmeyi de düşünebilirsiniz.

Ramazan ayında günlük aktivitelerinizi de değiştirmeyin ya da azaltmayın. Çalışan biriyseniz, açlığın verdiği hisle kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. İlk birkaç gün zorlanmanız normaldir ancak ramazan ayında günlük aktivitelerinizi azaltmamaya özen gösterin. İftarda su içme konusunda da dikkatli olun. Orucunuzu su ile açtıktan sonra, vücudunuza birden ani su yüklemesi yapmayın. 1-2 saat sonra spor yapacağınız için, o zaman diliminde birkaç bardak su ile yeterli kalın.

Bir önceki yazımız olan En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisi? başlıklı makalemizde diane 35 kullananlar, doğum kontrol hapları ve en iyi doğum kontrol hapları hakkında bilgiler verilmektedir.