Ramazanda Tok Kalmak İstiyorsanız Bunları Yapın!

28 Haziran 2014 Cumartesi, 22:30

Ramazan Ayında Yedikleriniz Size Dokunmasın!

Mübarek Ramazan ayında biz Müslümanlar kulluk vazifelerimizden birisi olduğu için oruç tutarız. Oruç sabah (fecr) namazından akşam (batı) namazına kadar devam eder.

Her sahur oruca başlamadan önce niyet etmek gerekir. Bu niyet sesli veya kalpte özgür bir şekilde alınabilir. Örneğin: “Ben bu orucu Allah adına tutmaya niyet ediyorum.” Akşam ezanı ile birlikte oruç tutan insan orucunu açabilir. Bu amaçla dua okuduktan sonra 1 bardak su içmek ve birkaç hurma yemek gerekir.

İşte bu yöntem sizin mide ve bağırsak sisteminizin normal faaliyetini uyarır ve aşırı yemek yenmesine engel olur. Çeşitli vitamin ve mikroelementler bakımından zengin olan hurma insana hızlı tokluk hissi ve enerji verir. Bu nedenle hurma her bir oruç tutan insanın orucunu açarken alması gereken bir besindir.

Çok yemek yemek kadar, çokaz yemekte size zarar verebilir, herşeyi bir denge ile götürmek gerekir.Yaz ayına denk gelen bu ramazan ayında, dengeli beslenmek sağlığımız açısından son derece faydalı olacaktır, öyleki 15-16 saat süren açlık günlerinde gıdanız yetersiz olursa bu sizin için sorun oluşturabilir.

Yemek sırasında su, meyve suyu vb. sıvıları çok falza içmemelisiniz. Bu durumda sindirim sisteminde bozuklar olabilir. Sıvıyı temel gıdadan önce veya bir süre sonra tüketebilirsiniz.

ramazan sofrası

Ramazan ayında ağır, yağlı, kızarmış, baharatlı, tuzlu gıdalardan vazgeçmek gerekir. Yağı az olan et ve balık türlerini tercih etmek yine uzun yaz günlerinde sizin faydanıza olacaktır. Sofranızda mutlaka meyve ve sebze,  yeşillikler olmalıdır. Doğal bitkiler lif açısından zengindir ki, insanın mide bağırsak sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur, yemek sonrası asitlik içecekler yerine süt ve süt ürünlerini tercih etmeniz yine yararınıza olacaktır.

Sahurda yiyeceğiniz yemekler mutlaka  hafif ve aynı zamanda doydurucu olmalıdır ki, iftar vaktine kadar geçen uzun saatlerde size  açlık vermesin. Bunun için çeşitli gıdalar (irmik, yulaf buğday vb.), Sebze salataları, meyveler, çeşitli meyveler (incir, kayısı, siyah qavalı), süt ürünleri (peynir, ekşi krema vb.), Yumurta vb. gıdalar tüketebilirsiniz. Sahurda şeker oranı yüksek  (pasta, tatlı bisküvi, şeker vb.) tercih vermeyin.

Tuzlu, baharatlı, yağlı besinleri tüketmeyin ki, gün içinde susuzluk çekmeyesiniz. Gün boyunca insan 2 litre sıvı içmelidir. Bu kurala dikkat edin ki, Böbrekleriniz eziyet çekmesin.

Sahurda limon katılmış su içmek iyidir. Çay biraz diüretik etkiye sahiptir ve bu nedenle sahurda gıda alımı sırasında çayı çok içmek tavsiye edilmez. Mineralli sulardan da vazgeçin, Onlar tuz açısında zengindir ki buda susuzluğu artırır.

Orucun birinci haftasında organizma yeni koşullara adapte olduğu için insan baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik hissedebilir. Oruç tutan insan gün boyunca mümkün olduğunca çok dinlenmeli , uzanmalı, istirahat etmelidir.

Bunların yanı sıra Oruç tutmak Allah rızası için yapılan bir ibadettir, Ramazanı ve orucu kendinize göre yorumlayıp sadece kilo vermek için kullanmanız belkide yanlış bir yol olacaktır ve aslında tokkende kilo verebilecek olan bizler yanlış uygulamalar yüzünden sağlığımızı riske sokarız, herşeyin bir yeri ve zamanı vardır Bu mübarek ramazan ayını yalnızca manevi atmosferi ve günahlarımızın affolması için ve Allah rızası için kullanmanız yararınıza olacaktır.Sağlıklı bir ramazan geçirmenizi temenni ediyorum.

Allah orucunuzu kabul etsin!

Bir önceki yazımız olan 2014 Yılının Kombin Türleri ile Güzelleşin başlıklı makalemizde 2014 kombin, 2014 modası ve bayan moda hakkında bilgiler verilmektedir.