Sahurda Ne Yemeli?

23 Haziran 2014 Pazartesi, 16:22

Ramazana sayılı günler kaldı, o bir ay boyunca ne yediğiniz, nasıl yediğiniz ve ne kadar yediğiniz oldukça önemli. İftar, uzun bir süre aç kaldıktan sonra ilk yemek yiyeceğiniz öğün olacak. Sahur ise gece uykudan kalkıp yemek yiyeceğiniz ve sonra yine yatağa gideceğiniz bir öğün olduğu için ne yiyeceğiniz oldukça önemli. Sahurda amaç, gün boyu oruç tutacağınız için sizi tok tutacak besinler yemek olmalıdır. Aynı zamanda yemek yedikten sonra yatağa gittiğinizde üzerinizde bir ağırlık hissetmemeniz ve rahatsız olmamanız gerekiyor.

Sahurda Kahvaltı Yapın: 

Sahuru bir kahvaltı gibi düşünebilirsiniz. Sabah yapacağınız kahvaltıda yiyeceğiniz yiyecekleri sahurda yemeyi tercih edebilirsiniz. Tok tutucu özelliği ile bilinen ve tam bir protein kaynağı olan yumurtayı sahur sofranızda mutlaka yer verin. Yumurtanın yanında bal, reçel gibi tatlı lezzetlere de yer verebilirsiniz.

  • Yağsız peynir, lor peyniri, keçi peyniri gibi yiyecekler de sahur sofranızda yer alması gereken besinlerden. Yeşillik tabağını da sofranızdan eksik etmeyin. Ekmek çeşitlerinden ise tam buğday ekmeği hem daha sağlıklı, hem lif kaynağı hem de tok tutucu bir besin olduğundan çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Peynir Tüketmek Önemli: 

Sahurda en az 60 gr peynir tüketmeye özen gösterin. Sofranızda içecek olarak çay ya da süt tüketebilirsiniz. Sahurda acı yemekler tüketmeyin. Acı, ertesi gün, gün boyu susamanıza ve daha kısa sürede acıkmanıza neden olur. Sahurda ayrıca hafif, acı ile tatlandırılmamış çorbaları da ekmek dilimleri ile birlikte tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.