Selülite Neden Olan Gıdalar

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 22:33

Portakal kabuğu görünümüne neden olan selülitler, özellikle de yaz gelince büyük bir sorun haline dönüşür. Vücuttaki dolaşım bozukluğuna bağlı olarak genellikle bacak arkalarında ortaya çıkan selülitlerin en büyük nedeni hareketsizlik olmakla beraber, yedikleriniz ve içtikleriniz de selülit oluşumunda rol oynayan faktörler arasında. Başta asitli içecekler ve şekerli gıdalar olmak üzere, masum sandığınız birçok yiyecek ve içecek selülitlere neden olabiliyor. Peki, selülite neden olan gıdalar nelerdir?

Akşamları yemeğin yanında içtiğiniz o buzlu kola, zaman içinde bacaklarınızdaki selülitlerin oluşumuna davetiye çıkarır. Eğer formda bir vücuda ve kusursuz bir görünüme neden olmak istiyorsanız, ilk olarak koladan uzak durmanız gerekiyor. Aynı şekilde diğer asitli içecekler de koladan farksız değil. Yağlı beyaz etler de sandığınız kadar masum değil. Özellikle de etleri yağda kızartmak, selülite neden oluyor. Doyasıya yediğiniz çikolatalar, cipsler de selülitin dostları arasında. Eğer baş düşmanlarınızı tanımak istiyorsanız, cips, çerez, kavrulmuş ürünler ve çikolatalardan uzak durmalısınız. Eğer çikolata yemek istiyorsanız, bitter çikolata tercih etmelisiniz. Peki, diğer selülite neden olan yiyecekler nelerdir?

  • Konserve yiyecekler. Hazırlanışı pratik, oldukça da lezzetli olduğunu düşündüğünüz konserve ürünlerin de selülite neden olan yiyecekler arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Konserve ton balığı yerine, artık süzgeçten geçirilmiş pakette satılan balıkları tercih edebilirsiniz.
  • Patates kızartması
  • Ketçap-mayonez
  • fast food
  • tatlılar
  • beyaz undan yapılan hamur işleri

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.