Stresten Uzaklaşma Yöntemleri

11 Mayıs 2014 Pazar, 13:53

Merhabalar….

Hepimiz zaman zaman iş, okul, arkadaşlar, aile, trafik ya da maddi nedenlerle strese gireriz. Özellikle havalar ısınmaya başladıkça herkes “bir tatile gitsemde dinlensem, rahatlasam” der. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve maalesef tatil planlarınıza daha çok varsa, benim gibi kendinize  zaman ayırarak biraz olsun stresten arınabilirsiniz. E ne yapalım bizimki de züğürt tesellisi 🙂

 Sizler için nacizane bir bakım/rahatlama günü yazısı hazırladım.

 

pagestres

 

Genelde ilk yaptığım hoşuma giden isterseniz neşeli isterseniz sakin bir müzik açmak oluyor. Müzik dinlerken kafamı başka şeylere yoramadığımdan kolayca strese girdiğim olaydan sıyrılıyorum.

Hemen ardından yaptığım şey ise -eğer imkanınız varsa-  küveti doldurup içine girmek . Çok yabancı film izliyorsun diyebilirsiniz ama inanın suyun içinde inanılmaz rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Eğer mumları seviyorsanız banyonuzda bir iki tane de sizi rahatlatacak, belki esanslı mumlar yakabilirsiniz.

Bazen küvetin içinde saatlerce boş boş yatmak istemiyorum. O zamanlarda da imdadıma kitaplarım, dergiler ya da ipad yetişiyor. Okumak, oyun oynamak ya da gün içinde yapamadığım için bu kısa arada biraz internette takılmak bile beni rahatlatabiliyor.

Tabi ki üç gün üç gece küvette kalamayız. Bu rahatlatıcı banyoyu bitirdikten sonra ben genelde yüzüme nemlendirici bir maske uygulayıp, beni sıkmayacak bir şeyler giyiyorum üstüme.

Bitki çayımın tadını çıkarırken maskenin süresi de dolmuş oluyor zaten. Bütün bunların arkasından normalde uyguladığınız cilt bakım rutininizi uygulayabilirsiniz.

Herkesin stresle başa çıkma yöntemi farklıdır. Mesela ben yemek yapmayı severim ve bu seremoninin üstüne kendimi mutfağa atar daha önce denemediğim yeni tarifleri denerim.

Sitemizin yemek bölümü de sizin için güzel alternatifler barındırıyor bu arada.

En sevdiğim kısım yemeğimi alıp televizyonun karşısına geçtiğin an oluyor. Hem ortaya çıkardığım şeyle kendi kendime övünüyorum hem de yemek yemek kadar rahatlatıcı bir şey var mı ya?

Yengeç burcu olduğum nasıl da belli bütün gün evdeydim.

Siz eğer sinemaya gitmeyi ya da dışarda arkadaşlarınızla bir yemek yemeği sakinleştirici buluyorsanız tabi ki bu tarz alternatifleri de değerlendirebilirsiniz ama ben genelde rahatlamak için kendi kendime kalmayı tercih ediyorum.

Yemekten sonra tırnak konusuna adım atıyorum. Eğer çok yoğun, koşturmalı bir dönemden çıkmışsam zavallı tırnaklarım harap halde oluyor. Hemen törpüyü elime alıp şekillendirmeyle başlıyorum.

Sonrasında ellerime peeling yapıp ölü derilerden kurtuluyorum. En sevdiğim kokusu ve nemlendirmesi hoşuma giden bir kremi uyguladıktan sonra en eğlenceli kısım olan oje sürmeye geçiyorum.

Oje uygulaması bitince tamamen bakımlı bir hale geldiğimden nedense bir mutluluk hali sarıyor beni.

İnsan kendine zaman ayırınca (bahsettiğim gibi bir çok şey değil de bir saatliğine bile olsa) kendini çok daha iyi hissediyor. Tabi ki ertesi sabah uyandığınızda yine hayatın koşturmacası devam edecek ama o koşturmacayla başedebilmek için arada böyle molalar gayet iyi geliyor.

Bütün bunların ardından bazen saçlarımı şekillendirmek, ertesi günün kıyafetlerini ayarlamak, evin içinde deli gibi dans etmek, şarkı söylemek ya da sadece daha önce belki defalarca izlediğim ama her izlediğimde tekrar beğendiğim bir filmi izleyerek geçiriyorum zamanımı.

Zaten önemli olan kendinize zaman ayırmaksa  aslında bu yazıyı okurken bile kendinize zaman ayırdınız. Hiç bir şey yapmaya vaktim yok diyen insanlardan olmayın!

Kendinizi sevin!

Kendinize değer verin!

Önce kendinize sonra da sevdiğiniz kişilere ya da aktivitelere vakit ayırın!

Son olarak bu yazı buradaki ilk yazım olduğu için küçük bir teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle girişimci ruhu, genç yaşına rağmen aldığı sorumluluk için sitemizin kurucusu Ayşe Yılmaz’a, bu siteyi birlikte çok güzel yerlere getireceğini düşündüğüm,çok güzel paylaşımlarda bulunan  blogger arkadaşlarıma, her yeni kalkıştığım işte beni yanlız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen siz sevgili takipçilerime çok teşekkür ederim!

Umarım burada daha güzel paylaşımlarda bulunur ve kocaman bir aile oluruz.

Sevgiler….

Bir önceki yazımız olan Soru Cevap : Zayıflama Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde haplar ile zayıflanabilirmi?, zayıflama hapları ve zayıflama hapları nasıl kullanılmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.