Tatilde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

02 Mayıs 2014 Cuma, 13:57


Güneşin Tenimizi Yavaş Yavaş Yakmaya Başladığı Şu Günlerde Tatil Hazırlıkları Yapanların Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken Konular Var.Bunların Başında Tatil Sırasında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı Sorusu Geliyor.Güneş ve Deniz Keyfinizi Daha Fazla Yaşamak İçin Faydalı Bilgiler….

Yazın denize havuza girmek güneşlenmek ve bronzlaşmak en arzu edilen tatil aktivitelerindendir.Özellikle bayanlar bu konuda daha istekli davranıyor.Uzun süre denizde kalmak ve bol bol güneşlenmek ne yazık ki cilde zarar veriyor.Cildin erken yaşlanmasına ve deri kanserlerine neden oluyor.Uzmanlar özellikle yaz aylarında deniz ve güneşin etkisinde kalan cildimize ayrı bir önem vermemizi ve bakım yapmamızı öneriyor.

Tatiliniz Güneş Yanıkları İle Zehir Olmasın!

Deniz deyince işin içine güneş de giriyor.Güneş cilt lekelerine cildin erken kırışmasına ve en önemlisi de cilt kanserine neden olabiliyor.Bu nedenle cilde en az 30 koruma faktörlü kremler güneşten koruyucular ve nemlendiriciler sürmek gerekiyor.Uzun süre ve günün en sıcak vakitlerinde güneşte kalmak çok tehlikeli sonuçlar doğuruyor.Yaz mevsiminde genel olarak yüzümüze ve cildimizin güneş gören yerlerine güneşten koruyucu kremler cilt yağlı ise losyonlar sürmemiz şart.

Deniz suyu tuzlu olduğundan dolayı cildi kurutucu ve aşındırıcı etkisi bulunuyor.Denizden çıkınca öncelikle hemen tuzlu sudan arınmalıyız.Sonrasında nemlendirici etkili güneş kremlerinden kullanabiliriz.Güneş kremlerini güneşe çıkmadan 15 – 20 dakika önce sürmeli ve denize girip çıktıktan sonra mutlaka yenilemeliyiz.Deniz sonrası duş alırken parfümlü sabunlar ya da temizleyiciler kullanmak cildin aşınmasına neden olur.Bu da cildin denizden ve güneşten daha fazla zarar görmesini beraberinde getirecektir.Bu nedenle kokusuz sabun ya da jeller temizleyiciler kullanılması önerilir. Hemen ardından cilde bol antioksidan içerikli nemlendirici özelliği fazla hafif bir krem uygulamak yerinde olacaktır.Kuru ciltler için yağ bazlı yağlı ciltler içinse su bazlı nemlendiriciler uygun olur. Tüm bunların yanında cildimiz için haftada 1-2 defa antioksidan içeriğe sahip nem maskeleri kullanmalıyız.Cildimizin genç ve sağlıklı kalması için deniz sonrası bu işlemleri mutlaka uygulamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Günü Kurtaracak Makyaj İpuçları başlıklı makalemizde cilt bakımı, güzellik ve ipucu hakkında bilgiler verilmektedir.