Uçuk Nasıl Geçer Doğal Yöntem

08 Haziran 2014 Pazar, 18:17

Bir sabah uyandığınızda, aynaya bakınca görüntüsü ile sizi rahatsız etmeye yeten uçuk, dünya üzerinde hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir sorundur. Biz onun bir gecede çıktığını ve sabah aynaya bakınca gördüğümüzü zannederiz, ancak uçuk aslında çıkmadan önce kendini belli eder.

ucuk-nasil-gecer

 

Bölgede, uçuk çıkmadan 24 saat önce yanma, kaşınma, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar, ancak pek önemsemeyiz. İçi su toplayan küçük kabarcıklar halinde kendini belli eden uçuk, genellikle, dudağın hemen üstünde ağız çevresinde kendini gösterir. Tabi bu durumda ilk bakışta fark edilmemesi de biraz zordur. Tahminen birkaç gün içinde gözden kaybolsa da, o birkaç gün boyunca sürekli onu gizlemeye çalışır üzerine kapatıcı uygularız.

ucuk-nasil-gecer-dogal-yontem

 

  • Ağız hastalıkları kapsamında gösterilen uçuk, virüsler nedeniyle çıkar. Bulaşıcı olduğunu bilmenizde de yarar var.
  • Gülerken, yemek yerken, konuşurken; ne zaman ağzınızı açıp hareket ettirmeniz gerekse bu uçuklar sizi rahatsız edebilir. Bu durumda da ondan kurtulmanın bir yolunu arıyor olabilirsiniz. Evde yapacağınız bir yöntem ile uçuktan nasıl kurtulacaksınız. İşte “uçuk nasıl geçer?” sorunuza doğal bir yöntem…

İlk olarak doğal ürünler satan bir aktara giderek, kendinize bir miktar papatya çayı satın alın. Daha sonra eve gelip, papatya çayını bir miktar su ile kaynatın. Suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Çay suyu soğuduktan sonra, pamuk yardımı ile uçuğun olduğu bölgeye, günde 3-4 kez kompres yaparak uygulayın. Bu yöntem, hem uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltacak, hem de uçuğun daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.