Yeni yıl gecesi neden kırmızı iç çamaşırı giyiliyor?

26 Aralık 2014 Cuma, 00:04

yeni yıl kırmızı çamaşır

Yılbaşı akşamı kırmızı iç çamaşırı giymek kadınlar arasında bir gelenektir. Peki neden kırmızı iç çamaşırı giyiliyor? Aslında, bunun kesin tarihi ve nedeni bilinmemektedir. İnsanlar umutlarını yitirdiğinde bu tür inançları takip ediyorlar. Çünkü insanoğlu en ufak ayrıntıda bile umut arıyor …

kadinsitesi.org bazı kaynaklara  istinaden Yeni yılda ve kırmızı renkle ilgili ilginç bilgileri sunar:

Kırmızı rengi seven kadınlar neşeli ve hayat sever olurlar.

Genellikle çok sık kendileri alsalar da, onları heyecanlandırmak kolay ve eğlencelidir. Hem de cesur ve güçlü olurlar.

Kırmızı aşkın ve şehvetin rengi olarak kabul edilir. Kırmızı iç çamaşırı ile ilgili bir yıl sonra aradığın sevgiyi bulacağına dair inanç da mevcuttur.

Yeni yıl gecesinde saat  12.00  vurunca  kırmızı iç çamaşırı giymek gerekir. Ama kesinlikle pantolonun üstünden giymeyin çünkü uğursuzluk getirebilir 🙂

Bazı insanlar kırmızı çamaşırı uğur simgesi olarak kabul ediyor.

Yeni yıl yeni başlangıçlar demektir. Kırmızı iç çamaşırı ise şans ve uğur getirir. Hatta mal sahibi olacağına inananlar da az değil. Buna göre de vitrinler kırmızı renklerle dolup taşıyor. Markalar ise bu renkte koleksiyonları öneriyorlar.

Başka bir inanca göre Yeni yılda kırmızı giyersen, baktın kıstmetin açılırmış:)

Kırmızı renk tutku, sevgi, alev, savaş ve hakimiyeti temsil eder. Çinlilerde kırmızı uğur, mutluluk ve hayırseverliği terennüm ediyor.

Kırmızı renk fiziksel güç, hareketliliğin sembolü. Kırmızı çalışma zevkini artırır. Tembelliğe karşı renk olsa da, bazen asabiyete neden olabilir. Koyu tonları insanda yorgun ruh hali yaratır.

Kırmızı renge ağırlık veren insanların gardırobu zarif giysilerle dolu olur. Bu tip insanlar hem de odak olmayı severler. Kırmızı renk kadının özgüvenini artırır. Bu rengi sevmeyen insanlar konfilikt ve davadan uzak olup yalnız kalmayı seviyorlar.

Kırmızı renk erkek rengi olarak kabul edilir. Bu, yaşam rengidir. Kırmızı ile beyaz rengin uyumu temizlik ve uyum assosiasiyası yaratır. Kırmızı ile yeşil ise bir yerde olmamalıdır. Yemek yenilen  odada kırmızı rengin olması iştahı artırır. Kırmızı rengi seven çocuklar samimi ve faaldirler. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır.

Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Kötü bir inanç vardır; boğaların kırmızıya saldırdığına inanılıyor. Oysa, öküzler renklere karşı kördür. Kırmızıya değil, kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırırlar.

Kırmızı renk enerji verir ve insanı hareket etmeye teşvik eder. Heyecan ve hareketi kavuşturan kırmızı rengin etkisine yaş da etki ediyor. Kırmızı renk ve kırmızı rengin çeşitli tonları giyinenler insanların dikkatini çekmeyi severler ve seksi hayatlarında çok aktif olan insanlardırlar.

Yeni yılda bol başarı elde etmek isteniyorsa yılbaşı arifesinde kendinize kırmızı renkli güzel iç çamaşırı almaya koşun … Tabii ki, hayat kırmızı giyinmekle muhteşem olmuyor ama insanların kendini daha iyi ve sevinçli hissetmesini sağlıyor onlara güven ve umut veriyor.

Bir önceki yazımız olan Doğal Bebek Maması Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde bebek, doğal mama ve kolay mama tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.